Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 5191676



*

nr 519 1676


Spegel

Sekelskifte 1900, höjd: 98


Utrop:

300 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 april 2008
kl 16:08:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/4 15:09:39 1      500 kr
13/4 12:53:13 2      350 kr
13/4 12:54:16 2      450 kr
13/4 12:55:18 2      550 kr
13/4 18:04:50 3      600 kr
14/4 10:43:16 4      700 kr
14/4 12:10:48 5      800 kr
14/4 13:21:23 4      1.000 kr
14/4 15:57:37 6      900 kr
14/4 16:01:04 6      1.000 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 6361 GarderobsskÃ¥p
    Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:36
  • 6301 Lampbord
    stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:16
  • 6794 Spegel
    1920-tal, 106x51 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:39
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:24
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:23




Ladda ner broschyr